zakaz-koureni-elektronickych-cigaret-v-restauracich-nebude-zrejme-schvalenNavrhovaný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších podobných zařízeních se možná nebude vztahovat na elektronické cigarety. Mohl by se také rozšířit výčet veřejných budov, v nichž by provozovatelé mohli mít oddělené kuřárny. Vyplývá to z poslaneckých úprav takzvaného protikuřáckého zákona, který ve Sněmovně zamířil do závěrečného schvalování.

Konečné rozhodnutí by ve Sněmovně mohlo padnout ještě v březnu 2016.

Úlevu pro elektronické cigarety podal zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD) na základě dohody s ministerstvem zdravotnictví. Elektronické cigarety by lidé mohli používat i na jiných místech, například na zastávkách hromadné dopravy.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zdůraznil, že zákaz ve školách nebo na dětských hřištích smysl má. Oddělené prostory pro kouření by mohly být podobně jako doposud v pasážích obchodních center nebo v budovách pro sport a pro kulturu.

"Zákaz kouření v automobilu s dětmi, to pokládáme za něco samozřejmého, co není potřeba ošetřovat zákonem"
poslanec Jiří Mihola

Němeček zákaz kouření v restauracích obhajoval. „Bude to mít pozitivní dopad na zdraví obyvatel,“ řekl zákonodárcům. Přijaté pozměňovací návrhy považuje za kompromis.

Poslanci měli k návrhu řadu změn, někteří ho chtěli zpřísnit, jiní naopak zmírnit.

Šéfovi poslanců Úsvitu Marku Černochovi se například nezdá, že by se nesměly prodávat cukrovinky ve tvaru alkoholických nápojů.

Podle lidovců půjde zase například těžko kontrolovat, zda si někdo zapálí v autě s dětmi. „Zákaz kouření v automobilu s dětmi, to pokládáme za něco samozřejmého, co není potřeba ošetřovat zákonem,“ uvedl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola.

 

Zákon je odtržený od reality, míní Koubek

Proti zákonu se vyslovil Jiří Koubek z opoziční TOP 09. Zákon podle něj bude škodit lidem samotným. „Tak, jak je navržen, tak je naprosto odtržený od reality. Ani pozměňovací návrhy ho nemohou učinit zákonem respektovaným,“ uvedl.

Občanským demokratům vadí, že se vláda pokouší svoje občany vychovávat. „Pokládáme za správné, aby provozovatel stravovacího zařízení měl svobodu rozhodnout se, zda svůj podnik bude mít kuřácký nebo nekuřácký. Stát zde není od toho, aby své občany vychovával,” komentoval místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Zdroj: novinky.cz, 8.3.2016