mluvici-krabicka-cigaret-varuje-pred-nasledky-koureni-vymyslel-ji-14lety-kluk-z-dubaieČtrnáctiletý mladík z Dubaje vymyslel krabičku, která lidi varuje před následky kouření prostřednictvím zvukové zprávy. Když krabičku otevřete, uslyšíte, jak nebezpečné je kouření.

Mechanismus v krabičce je stejný jako ten, který se používá ve hrajících narozeninových přáních. Jednoho dne mladíka napadlo čip z přání vyndat a připevnit ho ke krabičce. Kdykoliv ji kuřák otevře, mikročip přehraje zprávu.

„Mohlo by to být efektivnější než písemná varování,” řekl listu The National strůjce mluvící krabičky Achilles Ash, který je původem z Indie. Dodal, že výroba je realizovatelná, protože čip do krabičky sehnal za dva dírhámy, což je v přepočtu asi 13 Kč.

 

Vylepuje protikuřácké plakáty

Mladík nemá rád kouření od mala. Když mu bylo pět let, byl zvědavý, jaké to je. Jeho dědeček ho proto vzal do obchodu a koupil mu doutník.

„Zkusil jsem z něj potáhnout a ihned jsem začal kašlat a nemohl jsem dýchat. Od toho dne kouření nesnáším,” vysvětlil Ash, který ve svém volnu také roznáší a vylepuje protikuřácké letáky a plakáty.

 

Zdroj: novinky.cz, sobota 28.2.2015