koureni-na-pracovisti-a-v-praci-zacina-vadit-zamestnavatelum-i-nekouricim-zamestnancumZatímco zákonodárci přidávají další a další zákazy kouření na veřejnosti a v restauračních zařízeních a mnohé firmy vykázaly zaměstnance se zapálenou cigaretou na chodník před vrátnici, většina veřejnosti je vůči spoluobčanům, kteří tomuto zlozvyku propadli, benevolentní.

Anketa, která proběhla mezi návštěvníky pracovního portálu Profesia.cz, tento paradox potvrdila. Takřka polovina dotazovaných (45 %) považuje za dobré, aby se kuřáci odreagovali cigaretou v práci kdykoli, protože to zvýší jejich pracovní výkon. Kuřácké pauzičky nevidí jako problém ani dalších 13 % účastníků, ovšem s podmínkou, že si je lidé napracují.

Čtvrtina zaměstnanců je zásadně proti - kuřáci si nenadpracovávají prokouřenou pracovní dobu
Čtvrtina českých zaměstnanců oproti tomu považuje kouření na pracovišti za zdroj konfliktů, protože kuřáci si chvilky s cigaretou nikdy nenapracují. Když se k tomu připočte široce rozšířené „nelegální“ pokuřování v šatnách či na toaletách především výrobních provozů, je o konflikty na pracovišti postaráno.

Zaměstnavatelé: nikoli pokuty, ale vyhazov
„Za porušování zákazu kouření na pracovišti v místech, která k tomu nejsou určena, zaměstnavatel nesmí udělovat finanční pokuty. V případě opakovaného porušení zákazu nebo ohrožování bezpečnosti kouřením při výkonu práce může dát zaměstnanci v krajním případě výpověď pro opakované porušení pracovní kázně,“ upozorňuje Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Celospolečensky trend obecného zákazu kouření ve firmách sice nepatrně, ale přesto sílí. Oproti loňskému (2013) průzkumu na pracovním portálu Profesia.cz počet nekuřáckých firem vzrostl ze 13 % na 17 %.

Zdroj: novinky.cz 11.11.2014