Geny z pravěku mohou ovlivnit náklonnost ke kouření a závislost na tabáku

geny-z-praveku-mohou-ovlivnit-naklonnost-ke-koureni-a-zavislost-na-tabakuGeny, které zvyšují šanci na některá onemocnění, se v lidském genomu objevily důsledkem křížení s neandrtálci, potvrdila podle informací BBC rozsáhlá studie časopisu Nature. Naznačuje, že tyto získané geny se podílejí na vzniku například cukrovky druhého typu či Crohnovy choroby. Stejně tak jsou zodpovědné za závislost na kouření.

Evoluční biolog z Harvardovy univerzity Sriram Sankararaman a jeho kolegové prozkoumali genom u 1004 lidí a objevili u nich geny, které se vyskytovaly právě jen u neandrtálců.

Druh homo sapiens se začal křížit s neandrtálci po své migraci z Afriky. V minulosti se spekulovalo, jaké následky vyvolalo spojení odlišných druhů, a zda může mít nějaké důsledky pro lidské zdraví.

Vědci zjistili, že geny neandrtálců nejsou v lidském genomu všude ve stejném množství. Více je jich v genech, které ovlivňují například pleť nebo oči.

Geny neandrtálců lidem po příchodu z Afriky umožnily vydržet v chladnějším prostředí, například když se přestěhovali na území Eurasie. Neandrtálci po setkání s Homo sapiens byli již několik set tisíc let přizpůsobeni na život v chladnějších podmínkách.

„Našli jsme důkaz, že kožní geny u lidí žijících v Evropě a východní Asii jsou lépe evolučně vyvinuté,“ řekl Benjamin Vernot, spoluautor samostatné studie pro časopis Science.

Mohutní lovci obývali území sahající od Británie až po Sibiř. Vymřeli asi před 30 000 lety.

 

Diabetes a Crohnova nemoc

Jiné geny získané od neandrtálců už tak užitečné nebyly. Jsou totiž příčinou lidských onemocnění, kterými jsou cukrovka 2. typu, dlouhodobé deprese, cirhóza jater a Crohnova choroba.

"Myslím si, že to, na co jsme narazili, jsou zanikající zbytky neandrtálského genomu. Pomalu se vymazávají z lidské populace,“ řekl Joshua Akey z Washingtonské univerzity.

"Zjistili jsme, že u většiny moderních lidí jsou velké části genomu, které v sobě nesou malou nebo žádnou stopu neandrtálských genů, " řekl Sankararaman.

 

30.1.2014 novinky.cz

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen