hledate-duvod-pro-odvykani-koureni-od-noveho-roku-podivejte-se-jak-starne-plet-obliceje-3

Studie ukazuje stárnutí tváře kvůli kouření. Vědci z amerického Ohia studovali, jaké následky má kouření na stav pleti. Pozorovali kvůli tomu rozdíly mezi obličeji dvojčat. Jedno z nich je přitom kuřák a druhý nekuřák. Dále porovnávali dvojice, kde jedno dvojče kouří mnohem déle než druhé dvojče. Na fotografiích je zřetelné, kdo z dvojice kouří a kdo ne.

Vědci tak potvrdili domněnku, že kouřením se stárne, informoval server CNN. V rámci studie, která byla posléze uveřejněna v časopise Plastic and Reconstructive Surgery, pozorovali vědci 79 párů dvojčat od 18 do 78 let. Vyfotografovali je a fotografie poté porovnávali.
Páry se rozdělily do dvou skupin. Celkem 45 párů tvořili nekuřák a kuřák. Zbylých 34 párů tvořily dvojice, kde byli všichni pravidelní kuřáci. Jeden z dvojice přitom kouřil alespoň o pět let déle než ten druhý.
V 57% případů u první skupiny vědci zaznamenali starší vzhled u kouřícího dvojčete. U druhé skupiny pak 63% lidí kouřící déle než jejich dvojče, vypadalo starších než jejich sourozenec.
Vědci se zabývali i příčinou tohoto jevu. Došli k závěru, že kouření snižuje tvorbu kolagenu, který v důsledku toho ubývá v kůži. Nikotin, který je obsažen v cigaretách, zmenšuje tloušťku kůže. Oboje pak vede k menší pružnosti kůže a způsobuje předčasné stárnutí.

hledate-duvod-pro-odvykani-koureni-od-noveho-roku-podivejte-se-jak-starne-plet-obliceje-3

hledate-duvod-pro-odvykani-koureni-od-noveho-roku-podivejte-se-jak-starne-plet-obliceje-2

hledate-duvod-pro-odvykani-koureni-od-noveho-roku-podivejte-se-jak-starne-plet-obliceje

5.11.2013 - novinky.cz