koureni-po-27-roce-zivota-neni-nebezpecne-naznacil-prezident-milos-zemanLékaři odsoudili bonmot, kterým prezident Miloš Zeman ve středu 16.10.2013 bagatelizoval škodlivost kouření. Zeman při návštěvě tabákové továrny v Kutné Hoře uvedl, že kouření není spojeno s žádným zdravotním rizikem, pokud se začne po 27. roce věku, jako to udělal on.

"Mediální vyjádření ke zdravotním důsledkům kouření by měla být ve shodě s vědecky podloženými fakty," připomněl prezidentovi předseda odborné společnosti plicních lékařů Vítězslav Kolek (Fakultní nemocnice Olomouc).

Připomněl vědecké práce dokládající škodlivost kouření i to, že zkracuje život a že přestat kouřit se vyplatí. Kuřáci, kteří přestanou ve věku 25 až 35 let, si prodlouží život až o deset roků. Čím později se přestane, tím je prodloužení kratší, protože některé změny v těle jsou už trvalé.

"Rozhodně to není doporučení, které by měl dávat kdokoli soudný. Je to podobné, jako kdyby pan prezident řekl, že strkat nos do výfuku auta po 27. roce života není škodlivé," uvedla lékařka z poradny pro odvykání kouření doktorka Eva Králíková.

 

Kouří třetina Čechů

V ČR kouří třetina dospělých, mezi mladými od 15 do 18 let kouří v ČR až 40 procent. První cigaretu mají české děti v 11 letech. Kuřáctví stoupá zejména u dívek a žen, projevilo se to už v nárůstu případů rakoviny plic u žen, která dřív u nich byla velmi vzácná.

Prezident Miloš Zeman je náruživý kuřák, kvůli cukrovce mu lékaři doporučili, aby kouření omezil, když už s ním nedokáže přestat.

Prezident Miloš Zeman se vyjádřil ke kouření při návštěvě továrny na výrobu cigaret Philip Morris v Kutné Hoře. Lékaře jeho slova rozhořčila, dětem podle nich vzkázal, že kouřit po 27. roce života je bez rizika, protože organismus je už vyvinutý.

Související odkaz: Ať děti počkají s kouřením do 27 let, pak to bude bez rizika, doporučil Zeman

18.10.2013 - novinky.cz