pomoc-lekare-nebo-centra-pri-odvykani-koureni--vetsi-sance-prestat-kouritChystáte se skončit s kouřením? Pak patříte mezi zhruba 70 procent kuřáků, kteří o tom uvažují. Jenže většinou se jim to nepodaří a k cigaretě se dřív či později vrátí. Mnohem větší šanci uspět mají ti, kteří do odvykání nejdou sami, ale vyhledají odbornou pomoc. Navíc dnes máte ideální možnost – poslední květnový den je tradičně světovým dnem bez tabáku.

Průměrně ze stovky kuřáků, kteří se rozhodnou přestat zcela na vlastní pěst, statisticky uspějí pouze čtyři (4%). Jiné to je, pokud si kuřák nechá poradit. Šance, že si během jednoho roku od poslední cigarety znovu nezapálí, je desetkrát větší – podaří se to téměř čtyřiceti lidem ze sta (40%).

„V našem centru sledujeme pacienty rok od poslední cigarety a jen ti, kdo po roce osobně přijdou a jejich nekuřáctví je potvrzeno měřením oxidu uhelnatého ve výdechu, jsou hodnoceni jako úspěšní. Všichni ostatní, včetně těch, kteří na nás zapomněli, nechtějí přijít nebo se odstěhovali, jsou hodnoceni jako kuřáci,“ vysvětluje doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pro závislé na tabáku.

pomoc-lekare-nebo-centra-pri-odvykani-koureni--vetsi-sance-prestat-kourit-2Nebojte se zeptat lékaře nebo odvykacího centra závislosti na tabáku, kouření

Jak taková pomoc vypadá v praxi? Důležité je vědět, že k návštěvě některé z poboček Centra pro závislé na tabáku není třeba doporučení jiného lékaře. Stačí se jen objednat. „Pacient“ během roku do některého z center (jejich seznam lze nalézt na ww.slzt.cz) přijde v ideálním případě pětkrát.

První návštěva trvá přibližně hodinu, při druhé, dvouhodinové, je stanovena léčba. Další tři kontrolní sezení zaberou kolem třiceti minut. „Druhá návštěva obvykle spočívá v hledání možných řešení pro chvíle, které si kuřák bez cigarety neumí představit,“ říká lékařka Eva Králíková.

Další návštěvy záleží na tom, zda kuřák svoji závislost zvládá či nikoliv. Lékař navíc může vhodně načasovat ideální čas pro použití nikotinových přípravků, v podobě léků, nikotinových náplastí či žvýkaček. Všechny tyto podpůrné prostředky zvyšují šanci nekouřit.

Ačkoliv pobočky Centra pro závislé na tabáku jsou rozmístěné po celé republice, nemusí být přímo ve vašem nejbližším okolí. I pak je ale šance snadno najít odbornou pomoc. Je možné zavolat na linku pro odvykání kouření na čísle 800 350 000 (více informací o lince, volání zdarma!), kde dostanete kontakt na vyškolené lékaře ordinující ve vaší blízkosti. Případně se stačí zeptat svého praktického lékaře či zavolat na nejbližší plicní oddělení některé z nemocnic.

Seznam vyškolených lékařů a center pro odvykání kouření je zde.

 

Online odvykání kouření, emailová konzultace lékaře - projekt "exkuřáci jsou nezastavitelní"

ex-kuraci-exkuraci-jsou-nezastavitelni-online-facebookMůže se ale stát, že na chození k lékaři z důvodu, že chcete přestat kouřit, prostě nemáte čas. Pak máte možnost vyzkoušet něco jako on-line lékaře na internetu. Evropská komise totiž loni v červnu spustila program Ex-kuřáci jsou nezastavitelní, jenž spočívá v tom, že podobné rady jako od lékaře vám denně budou chodit do e-mailové schránky.

Předtím pouze na internetu vyplníte formulář, podle kterého se zjistí, jaký typ kuřáka jste a jak jste pro odvykání motivovaní. Pro účast v tomto programu je potřeba se zaregistrovat na české verzi stránek www.exsmokers.eu. Pak už s vámi bude komunikovat takzvaný elektronický kouč (iCoach), který by vás měl dovést až do úspěšného konce bez cigaret.

Úspěšnost této metody je jen o deset procent nižší, než když pacient dochází za lékařem do  ordinace – nekouřit tedy zvládne 30 procent zaregistrovaných. Výhodou je, že tento program má propojení i na Facebook, takže účastníci mají možnost si navzájem sdělovat dojmy, případně si radit navzájem.

 

ex-kuraci-exkuraci-jsou-nezastavitelni-online-facebook-2


Zdroj textu: koureni.zdrave.cz, 31.5.2012