jirina-bouchalova-nekouri-9-let-prikurujePřed devíti lety zašla za svým obdivovatelem, psychologem Rostislavem Prokopjukem, jako vášnivá kuřačka, po odchodu od něj už devět let bere cigaretu do úst jen výjimečně. "Vůbec jsem mu nevěřila, že mě odnaučí. Ale povedlo se. Dnes už jen sem tam přikuřuji," řekla Novinkám herečka Jiřina Bohdalová, která v květnu oslaví osmdesátiny.

 


"Kamarád zubař mě požádal, abych za panem Prokopjukem zašla, že mě chce poznat. Byla jsem vždy slušně vychovaná, chtěla mu udělat radost, tak jsem ho navštívila. Pár minut si se mnou povídal a od té doby nejsou cigarety mým kamarádem. Neříkám, že už jsem neměla cigaretu v puse, sem tam si od někoho na akci dám pár šluků, ale to je tak všechno," říká upřímně Jiřina Bohdalová.

Cigarety by jí prý stále chutnaly, vzhledem ke svému věku už by se k nim nechtěla vrátit. "Své už jsem si vykouřila," dodává s úsměvem.

Bohdalová po vlastní zkušenosti doporučuje ukrajinského psychologa, jenž odnaučuje kouření působením na pacientovo podvědomí, všem svým známým. Na pár týdnů se neřesti zbavil i herec Jiří Bartoška, pak se k ní ale vrátil. "U něj je každá minuta, kterou nekouřil, úspěch," tvrdí Prokopjuk.

Jeho služby stojí zhruba tolik, na kolik vyjdou kuřáka cigarety na celý měsíc. Nabízí prý i roční záruku. "Lidé mi volají i v noci, že něco popili a dostali chuť na cigaretu. To jim pak radím, ať si klidně zapálí, aby cítili, co do sebe nasávali za odpornou věc. Snažím se jejich podvědomí namluvit, že nikdy nekouřili. Mnoho z nich pak netrpí ani abstinenčními příznaky," tvrdí ukrajinský vymítač kouření.

Jedním z jeho klientů byl i Maroš Kramár. "Začaroval mi nějak cigaretu, opravdu mi pak nechutnala. Asi půl roku jsem ještě kouřil jak fabrika, pak se to najednou zlomilo a zhruba osmnáct měsíců jsem neměl cigaretu v ústech. Asi mému podvědomí došla Rosťova slova se zpožděním," usmívá se herec, který v Bratislavě zahájil Prokopjukovi výstavu obrazů, jež jsou prý plné vesmírné energie a jejich vlastník si přes ně může takzvaně dobíjet baterky.

 

 

Zdroj: novinky.cz, 11.2.2011