koureni-v-tehotenstvi-vliv-nikotinu-na-plod
Na příbalovém letáku všech forem náhradní léčby nikotinem v České republice je napsáno, že nikotin v těhotenství se užívat nesmí. Ovšem například na příbalovém letáku stejného přípravku ve Francii nebo Velké Británii si nic podobného nepřečtete. Však také čeští lékaři nikotin v těhotenství doporučují, a sice těm kuřačkám, které jsou na něm závislé a které nedokáží přestat kouřit bez léků. Je ale pravda, že nikotin není pro plod úplně neškodný.

Největší problém může způsobit během posledních tří měsíců těhotenství, kdy se plodu vyvíjí mozek. A u nás kouří celé těhotenství 13 % žen... Kouření je ale pro plod devastující po celou dobu těhotenství. Plod se dusí obrovským množstvím oxidu uhelnatého, působí na něj toxické a mutagenní látky, které se v tabákovém kouři nacházejí v celkovém počtu více než 4000. Někdy se dokonce ženě-kuřačce narodí dítě závislé na nikotinu - přestaně plakat až po nalepení nikotinové náplasti.
Pomineme-li variantu, že žena nikdy kouřit nezačne, je ideální s cigaretami přestat rok před plánovaným početím. Týká se to muže i ženy. Pokud už je žena těhotná a kouří, měla by přestat co nejdříve (a léčbu také zahájit co nejříve), aby už ve třetím trimestru ani nekouřila, ani neužívala nikotin. Ve specializoveném centru se jí budou nejprve intenzivně snažit pomoci přestat bez léků. Pokud to ale nepůjde, po zhruba týdnu snažení doporučujeme náhradní léčbu nikotinem. Začínáme většinou ústními formami, protože celková dávka tu nemusí být tak velká jako z náplasti.
Samotný nikotin je ale v každém případě lepší než cigareta!



Zdroj: Lidové noviny, 30.1.2008, autor textu: MUDr. Eva Králíková