Kouření v těhotenství, vliv nikotinu na plod

koureni-v-tehotenstvi-vliv-nikotinu-na-plod
Na příbalovém letáku všech forem náhradní léčby nikotinem v České republice je napsáno, že nikotin v těhotenství se užívat nesmí. Ovšem například na příbalovém letáku stejného přípravku ve Francii nebo Velké Británii si nic podobného nepřečtete. Však také čeští lékaři nikotin v těhotenství doporučují, a sice těm kuřačkám, které jsou na něm závislé a které nedokáží přestat kouřit bez léků. Je ale pravda, že nikotin není pro plod úplně neškodný.

Největší problém může způsobit během posledních tří měsíců těhotenství, kdy se plodu vyvíjí mozek. A u nás kouří celé těhotenství 13 % žen... Kouření je ale pro plod devastující po celou dobu těhotenství. Plod se dusí obrovským množstvím oxidu uhelnatého, působí na něj toxické a mutagenní látky, které se v tabákovém kouři nacházejí v celkovém počtu více než 4000. Někdy se dokonce ženě-kuřačce narodí dítě závislé na nikotinu - přestaně plakat až po nalepení nikotinové náplasti.
Pomineme-li variantu, že žena nikdy kouřit nezačne, je ideální s cigaretami přestat rok před plánovaným početím. Týká se to muže i ženy. Pokud už je žena těhotná a kouří, měla by přestat co nejdříve (a léčbu také zahájit co nejříve), aby už ve třetím trimestru ani nekouřila, ani neužívala nikotin. Ve specializoveném centru se jí budou nejprve intenzivně snažit pomoci přestat bez léků. Pokud to ale nepůjde, po zhruba týdnu snažení doporučujeme náhradní léčbu nikotinem. Začínáme většinou ústními formami, protože celková dávka tu nemusí být tak velká jako z náplasti.
Samotný nikotin je ale v každém případě lepší než cigareta!Zdroj: Lidové noviny, 30.1.2008, autor textu: MUDr. Eva Králíková

 

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen