rostlina-tabaku-obrazek-fotografie-malyRostlina tabáku byla původně divokým keřem. Nyní se modifikuje tak, aby měla co možná nejvyšší obsah nikotinu. Sbírají se proto záměrně listy z nejokrajovějších částí větví. Stránka obsahuje obrázek rostliny tabáku a některé zajímavé informace o této rostlině, díky které již mnoho lidí zbohatlo a daleko větší množství zemřelo.

 



 

Základní informace o tabáku

Tabák (Nicotiana) je rod rostlin z čeledi lilkovité. Pochází z Ameriky. Tabák je ale také pojmenování pro známý produkt z listů rostliny. V listech je obsažen alkaloid nikotin, kvůli kterému se tabák užívá ve formě cigaret, doutníků a různých dýmek. Do Evropy se tabák dostal z Ameriky díky Walterovi Raleighovi v době vlády Alžběty I.
Zdroj textu: wikipedie.org

Rostlina tabáku - obrázek, fotografie

 



Obsáhlejší informace o tabáku

Domácím kontinentem tabáku je Amerika. U Indiánů hrál tabák určitou magickou roli, byl užíván jako rituální látka. Že se zde kouřil již v dobách dávno minulých, dokazují nálezy dýmek v hrobech starých Aztéků. Také ti je žvýkali, šňupali a pravděpodobně i polykali, většinou však spolu s dalšími látkami, zvláště halucinogenními.

S užíváním tabáku se jako první seznámil Kolumbus, kteý roku 1492 přistál u břehů Kuby. Jeho námořníci jej informovali o podivném zvyku místního obyvatelstva. Muži i ženy vdechovali kouř z hořících sušených listů neznámé rostliny, smotaných do "tabaca", tj. doutníků. Zásluhy o seznámení Evropanů s tabákem jsou však připisovány Jeanovi Nicotovi, který jej v roce 1560 dovezl na francouzský královský dvůr, a to ve formě šňupacího prášku. Tabák byl tehdy považován za všelék, tato pověra vzala za své již koncem 16. století.

Až do počátku minulého století byly pro kouření tabáku používány dýmky nebo se tabák kouřil ve formě doutníku. Cigarety jsou objevem teprve počátku 20. století, kdy byly sestrojeny automaty na výrobu cigaret a tím došlo k jejich masivnímu rozšíření.
___

Tabák ( Nicotiana L. ) patří mezi rostliny lilkovité. Tento rod zahrnuje asi 100 druhů domácích převážně v Jižní Americe, na Sundských ostrovech, v Austrálii a Oceánii. Nyní se řada z nich pěstuje ve všech světadílech od rovníku až do teplejších oblastí mírného pásu, mnoho z nich jako okrasné i skleníkové rostliny.

K získání suroviny pro tabákové výrobky se pěstují především dva druhy. Nicotiana tabacum L., tabák obecný (viržinský) je nejrozšířenější. Druhým, méně využívaným je Nicotiana rustica L., tabák selský (machorka).
V listech tabáku se koncentruje až 10 % pyridinových alkaloidů, zvláště nikotinu, doprovázeného nornikotinem, anabasinem aj. Tabákový kouř kromě nikotinu obsahuje i pyridinové zásady, kyanovodík, amoniak, kysličník uhelnatý, uhličitý, metan a sirovodík. Kyselá netěkavá složka tabákového kouře obsahuje převážně kyselinu mléčnou, glykolovou, jantarovou, malonovou, pyroslizovou, jablečnou aj.