odvykani-koureni-u-deti-metodou-5rPokud se do léčby závislosti na nikotinu (ano, opravdu to není překlep, i děti do 18 let mohou být závislé na tabáku) vloží odborník, kromě léků používá v rámci psychické motivace techniku 5R - relevance, rewards, risks, road blocks, repetition. Co 5R znamená se dozvíte zde:

 

Relevance (vztažení na konkrétní situaci)

Používat takové argumenty, které jsou vhodné pro konkrétního kuřáka - zdraví (zhoršení alergie, astmatu, vrásky, poruchy erekce), sociální situace (cigarety jsou drahé), ...


Rewards (odměny)

Odměny, které to přinese dotyčnému (zlepšení chuťi, čichu, zbavení se zápachu dechu a oblečení, vyčištění organismu od toxických látek, bude mít více peněz na koupení věcí, které má rád). Brát tedy nekouření jako zisk a něco pozitivního, zdůraznit pocit "něco jsem dokázal" + udělal jsem i něco pro ostatní - dbrý příklad pro ostatní, nepoškozuji ostatní pasivním kouřením ad.

Risks (rizika)

Rizika, které závislost na tabáku danému kuřákovi přináší - vyzdvihnout věci, které pacienti neví nebo popírají vzhledem ke svému věku – infarkt u dospělého vs. "seschlá" kůže u dětí, zhoršení aktuálních nemocí u nemocného pacienta (viz výše - astma, alergie).


Road blocks (bariéry, které brání přestat kouřit)

Bariéry, které stojí v cestě. „Rád bych přestal, ale…" - měl jsem abstinenční příznaky ... tloustl jsem ... mám strach z neúspěchu.
Cílem je odhalit důvody, proč kuřák nechce přestat.


Repetition (opakování informací při recidivě kouření)

Empatické opakování, které dovede kuřáka k vlastnímu rozhodnutí.
V případě recidivy informovat a uklidnit, že většina kuřáků zkouší přestat opakovaně, povede se to až na pátý pokus – hlavně to zdůraznit u nemotivovaných pacientů.