Dobrý den, před nedávnem jsem zjistila, že můj 16letý syn užívá žvýkací tabák. Snažila jsem se s ním o tom mluvit, vytvářet mu náhled na možná rizika, ale bez velkého úspěchu. Proto jsem přistoupila k represivnímu opatření. Ráda bych se však zeptala, jestli existují nějaké veřejně dostupné testry na užití tabáku, něco na způsob toxikologických testů apod. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, užívání žvýkacího tabáku se dá ověřit pouze v laboratoři, a to testováním přítomnosti kotininu (to je metabolit nikotinu). Toto testování (např. v moči, krvi) je možné uskutečnit ve VFN, klidně se můžete dovolat do Centra pro závislé na tabáku a na tomto se domluvit.

V případě adolescentů se velice často setkáváme s Vámi popsanou situací, kdy populace v této věkové skupině nemá dostatečný náhled na rizika spojené s užíváním tabáku, nebo je ignoruje.
Protože se jedná ve valné většině případů o užívání tabáku v partě, je vhodné působit na danou populaci jako celek. Myslím, že Váš syn nechce "vyčnívat" ve své partě, proto pokračuje ve žvýkání, ačkoliv jste se mu snažila toto chování rozmluvit. Někdy pomáhá objasnit, že tabákové firmy se snaží mladistvé dostat do závislosti dříve, než dostanou rozum k pochopení toho, co to vlastně závislost je a jaká rizika to obnáší. Ono v podstatě není "frajeřinou" kouřit, ale naopak. 9 z 10 kuřáků začne kouřit dřív než je jim 18. Více o kouření dětí vizte zde