Test na žvýkání tabáku u dětí - hodnota nikotinu v krvi, moči (metabolit kotinin)

Dobrý den, před nedávnem jsem zjistila, že můj 16letý syn užívá žvýkací tabák. Snažila jsem se s ním o tom mluvit, vytvářet mu náhled na možná rizika, ale bez velkého úspěchu. Proto jsem přistoupila k represivnímu opatření. Ráda bych se však zeptala, jestli existují nějaké veřejně dostupné testry na užití tabáku, něco na způsob toxikologických testů apod. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, užívání žvýkacího tabáku se dá ověřit pouze v laboratoři, a to testováním přítomnosti kotininu (to je metabolit nikotinu). Toto testování (např. v moči, krvi) je možné uskutečnit ve VFN, klidně se můžete dovolat do Centra pro závislé na tabáku a na tomto se domluvit.

V případě adolescentů se velice často setkáváme s Vámi popsanou situací, kdy populace v této věkové skupině nemá dostatečný náhled na rizika spojené s užíváním tabáku, nebo je ignoruje.
Protože se jedná ve valné většině případů o užívání tabáku v partě, je vhodné působit na danou populaci jako celek. Myslím, že Váš syn nechce "vyčnívat" ve své partě, proto pokračuje ve žvýkání, ačkoliv jste se mu snažila toto chování rozmluvit. Někdy pomáhá objasnit, že tabákové firmy se snaží mladistvé dostat do závislosti dříve, než dostanou rozum k pochopení toho, co to vlastně závislost je a jaká rizika to obnáší. Ono v podstatě není "frajeřinou" kouřit, ale naopak. 9 z 10 kuřáků začne kouřit dřív než je jim 18. Více o kouření dětí vizte zde

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen