V rádiu jsem slyšel mluvit nějakou paní doktorku o překouření dítěte, bohužel jsem to neslyšel celé. Co je to nebo co znamená překouřit dítě nebo překouření dítěte? Děkuji, Dalibor

Překouření dítěte znamená většinou donucení dítěte k vykouření většího množství cigaret najednou. Většinou ho rodiče používájí jako trest, když dítě načapají kouřit. Takže ho zakouří "co se do něj vleze" a spoléhají, že dítě zezelená a bude mu špatně, takže už kouřit nikdy nebude. To ale tak nemusí být a může se stát pravý opak - může to totiž u senzitivních jedinců (především s geneticky danou predispozicí) vyvolat závislost na nikotinu. Rodiče tak mohou udělat více škody než užitku.

Než překouření dítěte lze spíše doporučit sednout si s dítětem, promluvit si s ním a vysvětlit, že kouření je o byznysu (výrobci cigaret musí "ulovit" dítě dokud ještě nemá rozum, protože dospělí lidé jen málokdy začínají kouřit), že jsou kuřáci většinou nešťastní lidé, kteří si přejí přestat kouřit (ze zdravotních nebo ekonomických důvodů) a že kouření je nemoc (světe div se, že?), která má své diagnostické označení. Také můžete s dítětem probrat vliv na jeho zdraví - děti nemá cenu strašit infarktem a rakovinou. Děti se chtějí líbit vrstevníkům, takže spíš zmiňte nekvalitní pleť, zápach z úst (mj. kouření ovlivňuje růst některých druhů bakterií, což může zhoršit zápach z úst), impotenci ad.

Více již ve webu: