Kouření cigaret a poškození zraku, očí, sítnice, riziko zákalu

Maminka kouří přes 30 let a v posledních letech začíná mít problémy se zrakem a očima. Má kouření vliv na stav očí a sítnice? Děkuji, Radka


ODPOVĚĎ:
Když se zeptáte jak škodí kouření tabáku lidskému zdraví, většina lidí vám řekne rakovina plic a možná ještě zvýšená pravděpodobnost infarktu.
Co se týče zraku, tak kouření urychluje aterosklerotické změny cév (laicky kornatění cév). Právě oči a sítnice jsou jimi bohatě protkané. Kromě kouření poškozuje cévy očí také vysoký krevní tlak, který je z části také ovlivněn kouřením cigaret. Dále je to cholesterol, stav krevního cukru (glykémie). Většina kuřáků neví, že kouření může způsobit šedý a zelený zákal (glaukom, katarakta). Kouření tabáku tedy ničí oční pozadí, sítnici, žlutou skrvnu, oční nerv, čočku a další anatomické části oka.
Po případné operaci oka se oko u kuřáků hojí pomaleji a hůře. Hrozí komplikace.

Velmi lze tedy doporučit kuřákům pravidelné preventivní návštěvy u očního lékaře k vyhodnocení stavu cév pohledem na oční pozadí oftalmoskopem (bezbolestné vyšetření) a ke změření nitroočního tlaku.

Prevence je vždy snažší než léčba následků (nutno podotknout, že ateroskleróza a degenerativní změny cév vyléčit v podstatě nelze).

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen