Kašel u kuřáka - příčina, léčba, diagnostika

Můj otec již mnoho let kašle. Zdá se mi, že je jeho kašel silnější a silnější. Někdy se až dusí. Co s tím můžu dělat? Mirka (17 let)

Milá Mirko, Tvá starost je oprávněná. Příčinu ale může zjistit jedině lékař (nejlépe internista nebo pneumolog - "plicař"), který udělá vyšetření - samozřejmostí je poslech plic (auskultace fonendoskopem) a následně zobrazovací vyšetření -  RTG vyšetření srdce a plic (dělá se dohromady), event. pokud by byl nějaký nejasný nález, tak i CT plic nebo magnetická rezonance.

Výhodou může být i odebrání tzv. onkomarkerů, tumormarkerů. Jejich pozitivita může svědčit pro růst nádoru v oblasti dýchacích cest nebo jinde v těle. Obzvlášť u kuřáků nad cca. 40 let a výše považuji za občasné odběry za dobrou screeningovou metodu. Stanovení výše onkomarkerů je sice relativně drahá záležitost, pojišťovně se ale vyplatí daleko víc, než léčba případného onkologického nebo interního onemocnění způsobeného kouřením v pokročilém stádiu.

Nechci Tě ale děsit onkologickými onemocněními. Může jít o "prostou" bronchitidu, tedy o zánět průdušek. Chronickou bronchitidu má většina kuřáků.

Co se týče léčby, ta je stanovena lékařem dle příčiny kašle.

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen