Snažila jsem se opakovaně přestat kouřit, ale přítel mě vždy znovu a znovu ke kouření stáhl (tím, že mi cigaretu nabídl nebo přímo zapálil a dal). Mu se to líbí a vyhovuje mu to. Mě to až tak moc nechutná. Co mám dělat? Nějak se musím po večerech zaměstnat – večer u filmu bez cigarety – to není ono. Magda

Milá Magdo, jste dospělá svéprávná osoba a nikdo Vám nemůže radit nebo přikazovat, jestli chcete nebo nechcete kouřit. Když Vám přítel cigaretu nabídne nebo Vám jí dá zapálenou, tak ji típněte a vyhoďte do záchodu. Vy sama si ujasněte, co vlastně chcete a jestli je Vaše volba  skutečně nekouřit a jestli jste ochotná změnit své návyky. Bez Vašeho pevného rozhodnutí je pravděpodobnost úspěchu (prognóza) v nekouření velmi malá.

K léčbě můžete využít prostředků náhradní terapie nikotinem (náplasti, žvýkačky, pastilky nebo elektronickou cigaretu) nebo se poradit se svým praktickým lékařem (nebo speciálně vyškoleným lékařem či centrem) ohledně léků určených k odvykání kouření, které jsou na předpis (vareniklin, Champix).

O zbourání jakýchsi psychických návyků, reflexů a vzorců chování (večer je v TV film, automaticky kouřím) píšeme v tomto webu.

Poznámka: mikrotablety s nikotinem se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.