S přítelem plánujeme miminko. Jsem ale silná kuřačka (20-30 cigaret za den) a vím, že v těhotenství kouření není zrovna ideální. Kouřím i 20 cigaret za den. Slyšela jsem, že je lepší kouření cigaret v těhotenství jen omezit než zcela přestat kouřit. Je to skutečně tak? Leona

Nevím, kdo Vám to říkal, ale je to naprostý nesmysl. Kouření v těhotenství je zcela nepřirozené (viděla jste třeba klokana, kočku, myš nebo psa, že by kouřili v těhotenství???), ani omezení není ideální (ale samozřejmě lepší kouřit 3 cigarety než 20).

Z více důvodu (které jsou uvedeny v našem webu zde) samozřejmě velmi doporučuji zcela přestat kouřit. Každá dávka kouře, i pasivní kouření, plod v děloze poškozuje.

S léčbou začněte co nejdřív (protože je nutné kolem těhotenství rychle přestat kouřit, velmi se doporučuje nechat si poradit s odvykáním od odborníka - lékaře nebo odvykacího centra), abyste hlavně v posledních třech měsících těhotenství ani nekouřila, ani nebrala substituci (náhradu) nikotinu (nikotinové žvýkačk a náplasti, pastilky, elektronické cigarety, apod.).

 

Poznámka: nikotinové mikrotablety a pastilky se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.