Za jak dlouho se po odvykání kouření tělo očistí od splodin z kouření cigaret

Chtěl bych se zeptat, když přestanu kouřit, za jak dlouho se moje tělo vyčistí od splodin z kouření a kdy se organismus vrátí k normálu? Děkuji, Martin

 

Některé látky se z těla odbourají rychle, jiné i měsíce a roky. Např. těžké kovy z kouření zůstanou v těle nastálo. Nejrychleji se odbourává oxid uhelnatý a nikotin. Oxid uhelnatý se váže na červené krvinky, po několika hodinách se ale odbourá a krvinky mohou volně opět přenášet kyslík. Nikotin se odbourá v řádu desítek minut od poslední cigarety. Jiné je to ale např. u dehtových látek v plicích.

Když budete kouřit poslední cigaretu, nenatahujte do plic, ale vydechněte přes papírový kapesník. Žlutý flek na kapesníku jsou právě dehtové látky z cigaret. Když natáhnete ale hluboko do plic, na kapesníku nic nezůstane - dehtové látky zůstanou na stěnách dýchacích cest a plicncních sklípků.

Dále když přestanete kouřit, rychle se snižuje riziko infarktu asi o 30 % (třeba i proto, že nikotin působí vazokonstrikci - stahuje cévy, což koronárním cévám moc neprospívá a při případném infarktu je céva stažená a prognoza infarktu je horší), zhruba po roce je poloviční než kdybyste stále kouřil. Riziko nádorových onemocnění se snižuje později, asi za 10-15 let.

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen