Škodí "extra light" cigarety méně plicím než "light" a ostatní běžné cigarety? Čím je způsobený nižší obsah nikotinu a CO a dehtu? Bořivoj

stroj-na-testovani-cigaret-obrazek-fotografieÚdaj na krabičce není podstatný pro živého člověka - kuřáka. Měření hodnot je prováděno strojem, ale každý kouří trošku jinak, nejsou dva kuřáci, kteří by vykouřili dvě cigarety stejně. Ostatně mj. právě proto bylo označení "light" a "extra light" a podobné zákonem zakázáno.

Zajímavostí je, že stroje, které testují cigarety zpočátku vykazovaly zkreslené hodnoty proti skutečným hodnotám, které kuřáci vykouří. Později se detailnějším zkoumáním cigaret zjistilo, že na balicím cigaretovém papírku mezi filtrem a tělem cigarety výrobci vytváří mikroperforace. Tedy malé otvůrky, které snižují koncentraci kouře v cigaretě. Z toho důvodu při testování cigaret jsou mikroperforace zakrývány. Pokud totiž kuřák kouří, drží cigaretu právě za danou část cigarety, takže za normálních okolností (pokud ovšem nedrží cigaretu přímo v ústech) je kouř koncentrovanější.