Přestala jsem kouřit, ale ztloustla jsem. Co mám dělat? Děkuji, Jindra

 

Tloustnutí při odvykání kouření může být skutečně problémem. Pokud nedáváte do úst cigaretu, často to nahrazuje jídlo. Z toho důvodu se doporučuje jíst stravu s nižším obsahem kalorií - zelenina, málo sladké ovoce s ovesnými vločkami, hodně tekutin (např. mírně slazené čaje). Důležitá je také pohybová aktivita. Jestliže budete jíst (byť i nízkokalorickou stravu) a k tomu budete sedět stále u televize, s Vaší hmotností to nebude dobré. Takže důležitý je i pohyb a je jedno kde - jestli v posilovně, doma na rotopedu, v bazéně nebo jinde. Doporučuje se také náhradní nikotinová léčba (pastilky, mikrotablety, nikotinové žvýkačky, náplasti, elektronická cigareta) s postupným snižováním dávky.

A příčina tloustnutí při odvykání kouření? Důvody pro zvýšení hmotnosti jsou dva, jednak mechanický a jednak vliv nikotinu na metabolismus.

Mechanický - jíte místo kouření, přiberete, zejména po sladkém, tučném, moučném jídle. Velmi se doporučuje mít po ruce zdravou stravu - hodně zeleniny, nesladkého ovoce, neslazené nápoje nebo velmi ředěné džusy (asi 3-4 litry/den).

Pokud jde o nikotin, ten má 3 vlivy: zpomaluje vyprazdňování žaludku (jídlo tam déle leží a nemáte tak brzo hlad), naopak urychluje peristaltiku střeva - trávenina díky tomu rychleji střevem "projde" (když přestanete kouřit, můžete mít zácpu, naopak někdo řekne, že jde dobře na velkou po cigaretě) a konečně zvyšuje bazální metabolismus, tedy to, co spalujeme pro základní fungování těla, i když nic neděláme. Jde až o 800 kJ/den, to je kolem desetiny denního příjmu energie.Poznámka: nikotinové mikrotablety a pastilky se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.