Tloustnutí při odvykání kouření a při nekouření

Přestala jsem kouřit, ale ztloustla jsem. Co mám dělat? Děkuji, Jindra

 

Tloustnutí při odvykání kouření může být skutečně problémem. Pokud nedáváte do úst cigaretu, často to nahrazuje jídlo. Z toho důvodu se doporučuje jíst stravu s nižším obsahem kalorií - zelenina, málo sladké ovoce s ovesnými vločkami, hodně tekutin (např. mírně slazené čaje). Důležitá je také pohybová aktivita. Jestliže budete jíst (byť i nízkokalorickou stravu) a k tomu budete sedět stále u televize, s Vaší hmotností to nebude dobré. Takže důležitý je i pohyb a je jedno kde - jestli v posilovně, doma na rotopedu, v bazéně nebo jinde. Doporučuje se také náhradní nikotinová léčba (pastilky, mikrotablety, nikotinové žvýkačky, náplasti, elektronická cigareta) s postupným snižováním dávky.

A příčina tloustnutí při odvykání kouření? Důvody pro zvýšení hmotnosti jsou dva, jednak mechanický a jednak vliv nikotinu na metabolismus.

Mechanický - jíte místo kouření, přiberete, zejména po sladkém, tučném, moučném jídle. Velmi se doporučuje mít po ruce zdravou stravu - hodně zeleniny, nesladkého ovoce, neslazené nápoje nebo velmi ředěné džusy (asi 3-4 litry/den).

Pokud jde o nikotin, ten má 3 vlivy: zpomaluje vyprazdňování žaludku (jídlo tam déle leží a nemáte tak brzo hlad), naopak urychluje peristaltiku střeva - trávenina díky tomu rychleji střevem "projde" (když přestanete kouřit, můžete mít zácpu, naopak někdo řekne, že jde dobře na velkou po cigaretě) a konečně zvyšuje bazální metabolismus, tedy to, co spalujeme pro základní fungování těla, i když nic neděláme. Jde až o 800 kJ/den, to je kolem desetiny denního příjmu energie.Poznámka: nikotinové mikrotablety a pastilky se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.
 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen