Pilulky, které kuřákovi předepíše lékař, umí pomoci s onou fyzickou částí problému, tj. s abstinenčními příznaky a touhou organismu po nikotinu. Nedílnou součástí odvykacího procesu je ale rovněž změna letitých návyků kuřáka. A právě zde je úloha partnerů velmi významná.
Jak pomoci v odvykání, nekouření manželovi, manželce, partnerovi, partnerce
Změna režimu, podpora formou drobných odměn (např. kulinářských), řešení nenaplnění volného času (vstupenky do kina nebo divadla, společné sportování), pochvala ve správnou chvíli či tolerance k přechodně zvýšené nervozitě či podrážděnosti v průběhu odvykání kouření, to všechno jsou správné kroky k tomu, aby byla léčba jeho nikotinové závislosti úspěšná.
Motivace nekouření pomocí 5R - relevance, rewards, risks, road blocks, repetition
V USA se používá takzvaných 5R na motivaci nemotivovaného kuřáka:
- Relevance (vztažení na konkrétní situaci a konkrétnímu kuřákovi)
Používat takové argumenty, které jsou vhodné pro konkrétního kuřáka - zdraví (zhoršení alergie, astmatu, typické paprsčité vrásky kolem úst, poruchy erekce), ekonomická situace (cigarety jsou drahé), ...
- Rewards (odměny)
Odměny, které to přinese dotyčnému (zlepšení chuti, čichu, zbavení se zápachu dechu a oblečení, vyčištění organismu od toxických látek, bude mít více peněz na koupení věcí, které má rád). Brát tedy nekouření jako zisk a něco pozitivního, zdůraznit pocit "něco jsem dokázal" + udělal jsem i něco pro ostatní - dobrý příklad pro ostatní, nepoškozuji ostatní pasivním kouřením ad.
- Risks (rizika)
Rizika, které závislost na tabáku danému kuřákovi přináší - vyzdvihnout věci, které pacienti neví nebo popírají vzhledem ke svému věku – infarkt u dospělého vs. "seschlá" kůže u dětí, zhoršení aktuálních nemocí u nemocného pacienta (viz výše - astma, alergie).
- Road blocks (bariéry, které brání přestat kouřit)
Bariéry, které stojí v cestě. „Rád bych přestal, ale…" - měl jsem abstinenční příznaky ... tloustl jsem ... mám strach z neúspěchu.
Cílem je odhalit důvody, proč kuřák nechce přestat.
- Repetition (opakování informací při recidivě kouření)
Empatické opakování, které dovede kuřáka k vlastnímu rozhodnutí.
V případě recidivy informovat a uklidnit, že většina kuřáků zkouší přestat opakovaně, povede se to až na pátý pokus – hlavně to zdůraznit u nemotivovaných pacientů.
Co dělat a co nedělat
Pokud začnete partnera zahrnovat výčitkami a negací, bude to mít malý efekt a dotyčný se spíše zatvrdí. Naopak je dobré snažit se čerpat z partnera jeho vlastní argumenty pro odvykání kouření. Najít jeho důvody, proč chce přestat kouřit, nalézt je přímo v něm a v zásadě používat ty argumenty a odkazovat na takové motivy, které jsou důležité pro toho konkrétního člověka, kterého chcete podpořit. Pokud se budu snažit někoho „dostrkat“ k věcem, které jsou důležité hlavně pro mne, tak to samozřejmě nebude mít nikdy stejnou úspěšnost jako tehdy, když budu využívat jeho vlastní argumenty a přiblížím se jeho psychickému rozpoložení. Snaha by měla vycházet zevnitř dotyčného, my mu můžeme pomoci šikovnou podporou ve vhodných okamžicích.“
Správná motivace
Členové rodiny mohou být těmi nejlepšími stimulátory, protože na rozdíl od lékaře znají pacienta – kuřáka mnohem lépe a déle. Není tedy správné říkat: „Jestli nepřestaneš, dostaneš rakovinu a umřeš a co já tu budu sama s dětma?“ To je sice pravda, ale ne zrovna účinná.
Lepší je, pokud se jedná o zdraví, ve správnou chvíli nadhodit: „Vidíš, kdybys přestal kouřit, tak ty schody za pár měsíců vyběhneš bez zadýchání!“
Dobrým argumentem je také téměř okamžité snižování rizika infarktu (na 1/2 za rok od poslední cigarety), zlepšení erekce, zvýšení šance na pořízení si miminka a zdravého plodu vůbec.
U starších lidí můžeme pro změnu apelovat na to, co mohou způsobit pasivním kouřením svým dětem a vnukům, např. záněty plic, záněty ucha a snížení imunity. Také zhoršení projevů astmatu ad.
Slibte mu svíčkovou!
Nemusíte však motivovat jen zdravím. Někdo touží po novém autě nebo třeba jen televizi do obýváku.
Pár ťuknutí na kalkulačce vám ukáže, že můžete za tři měsíce přidat do kasičky pět až osm tisíc korun u silného kuřáka - a hned bude na dárek za nekouření.
Nezanedbatelným přínosem je postupné výrazné zlepšení chuti a čichu, takže si manžel bude moci konečně zase pořádně vychutnat vaši domácí svíčkovou!
Zdroj: MUDr. Lenka Štěpánková