elektronicka-cigareta-princip-historie-skodlivost-dalsi-informace„Elektronická cigareta“ nebo také "e-cigareta" se stává obchodním hitem. Je nabízena jako zdravá, cenově dostupná a moderní alternativa ke kouření klasických tabákových výrobků. Někteří prodejci ji dokonce označují jako prostředek pro odvykání kouření.

Elektronická cigareta a zdravé kouření

Škodí snad elektronická cigareta zdraví? Dnes již je objektivně potvrzeno, že škodí. Sice méně, než klasické cigarety, ale stále dost na to, aby její používání mohlo způsobit nevratné či fatální poškození organizmu. A v žádném případě se nejedná o prostředek určený k odvykání kouření. Při inhalaci z elektronické cigarety se do organizmu společně s řadou jiných chemikálií dostává nikotin, který je hlavní příčinou vzniku závislosti na kouření. Také chuť a způsob konzumace ve všech směrech odpovídají „klasickému“ kouření. Organizmus dostává svou dávku mimořádně nebezpečné drogy, kuřácké rituály zůstávají zachovány.

Historie vzniku první e-cigarety

A kdo to všechno vymyslel? Číňané. Velká země s velkými možnostmi. Jakmile bylo rozhodnuto, že se letní olympijské hry 2008 budou konat v Číně, všechny síly této země se upřely k zajištění jejich hladkého a nanejvýš působivého průběhu. Jedním z mnoha vedlejších efektů byla snaha o vybudování obrazu ekologicky se chovající moderní země , pečující o blaho a zdraví svých občanů. Obrovské množství vajglů, odhozených miliony čínských kuřáků, do tohoto obrazu nezapadalo a tak jedním z vládních úkolů bylo vymyslet, jak tyto tuny nedopalků dostat z ulic čínských měst. Výsledkem byl vynález elektronické cigarety, která byla patentována v roce 2005, ve výrobě je od podzimu 2006.

První myšlenky směřující k výrobě elektronické cigarety se objevily v čínské společnosti Ruyan již v roce 2000. O tři roky později zaregistroval vývojář Hon Lik první patent, který k inhalaci využíval ultrazvukového rozprašování náplně. Dnešní elektronické cigarety pracují s mírně upravenou technologií, kde je ultrazvukový rozprašovač nahrazen topným tělískem. S tímto řešením přišla čínská společnost "Cixi E-Cig Technology", která si jej rovněž nechala patentovat. Ta je momentálně největším světovým výrobcem elektronických cigaret a vlastníkem ochranných známek "E-Cigareta", "E-Cig", "E-Cigar", "E-Pipe", "E-Liquid" a dalších. Nutno podotnout, že na svých webových stránkách upozorňuje na nepřeberné množství plagiátů, a varuje před jejich používáním. Předávkovat se nikotinem z elektronické cigarety je totiž mnohem jednodušší, než u tabákových výrobků.

Princip elektronické cigarety

Typická elektronická cigareta je baterií napájený elektrický obvod umístěný do trubičky připomínající svým vzhledem cigaretu. Toto zařízení slouží k inhalaci dávek nikotinu neseného v mlze odpařeného propylenglykolu. Kromě nikotinu může propylenglykol sloužit ke transportu různých příchutí a vůní, kterými je zlepšována senzorická věrnost inhalátu, aby co nejvíce připomínal tabákový kouř.

Pokud začne uživatel vdechovat vzduch procházející zařízením, je senzorem aktivováno topné tělísko (atomizér). To vyvolá odpaření dávky ze zásobníku umístěného v oblasti „filtru“. Na druhém konci trubičky je LED dioda, která je průchodem vzduchu rovněž aktivována. Slouží jako indikátor funkce a současně simuluje oharek vznikající při skutečném hoření tabáku.

Kde prodává a kde je její prodej nelegální

V některých zemích, jako je např. Austrálie nebo Hong Kong, je používání nebo prodej elektronických cigaret zcela nelegální, v jiných zemích, mezi které patří třeba Nový Zéland, podléhá prodej nikotinových ampulí přísné registraci, podobně jako třeba opiáty. Ve Finsku lze elektronické cigarety používat, ale prodej nikotinových náplní a jejich nákup za účelem dalšího prodeje je nelegální, takže je konzumenti musejí pro osobní potřebu získávat ze zahraničí.

Jedním z důvodů těchto opatření je, že neexistují žádné seriózní studie potvrzující bezpečnost a jakoukoliv pozitivní účinnost e-cigaret. V roce 2008 byly provedeny dílčí toxikologické studie, které prokázaly, že elektronická cigareta skutečně obsahuje méně škodlivých látek než klasický tabákový kouř. Neobsahuje typické produkty hoření, jako je kysličník uhelnatý, dehet a řada dalších sloučenin, ale kromě množství jiných látek stále obsahuje nikotin, na který již podle nejnovějších výzkumných studií nelze pohlížet jako na relativně bezpečnou chemikálii. Nikotin je dnes hodnocen jako lidský nuroteratogen a mnohostranně působící karcinogen.

Kanada je k e-cigaretě kritická

27. března 2009 zveřejnila vládní organizace Health Canada posudkovou zprávu na elektronické cigarety. V této zprávě se mj. doslova píše: "Health Canada varuje kanadské občany před používáním elektronických cigaret. Ačkoliv mohou být tyto produkty označovány jako bezpečnější alternativa ke konvenčním tabákovým výrobkům, a v některých případech dokonce jako pomoc při odvykání kouření, představují pro spotřebitele riziko otravy nikotinem a vytvoření závislosti."

Proč je zájem o elektronické cigarety

Zájem kuřáků o elektronickou cigaretu pramení v drtivé většině ze snahy nepoškozovat nadále své zdraví inhalováním tabákového kouře. Současně se ale nechtějí, nebo nemohou, vzdát své závislosti na nikotinu. Proto je nikotin jednou ze složek tekuté náplně (označované jako "e-liquid") pro elektronické cigarety. Ty jsou dostupné v mnoha koncentracích nikotinu a s množstvím různých příchutí. Koncentrace jsou odstupňovány od velmi vysokých (odpovídají obsahu standardní cigarety) přes střední až po nízké (napodobující obsah nikotinu v cigaretách „light“ a „ultralight“). V nabídce jsou i náplně se stopovým množstvím nikotinu, a bez nikotinu.

Někteří výrobci nabízejí sortiment podobný produktům tabákového průmyslu, jako je jemný tabák, tabák s příchutí mentolu, nebo specifické produkty značek Marlboro či Camel. Nechybějí ani náplně s příchutí jahod, pomerančů, máty, vanilky, karamelu nebo kávy.

 


 

Kde mohu zakoupit elektronickou cigaretu, dýmku, doutník nebo cigarillo?

 

elektronicka-cigareta-zdravi

elektronicka-cigareta-se-muze-pouzivat-kdekoliv