co-je-to-elektronicka-cigareta-s-nikotinemElektronická cigareta je moderní trend v odvykání. Je to podobná metoda jako v případě inhalátoru. Zatímco inhalátor funguje na čistě mechanickém principu vdechování (inhalování) směsi s obsahem nikotinu, elektronická cigareta obsahuje atomizér a žhavící spirálu, díky čemuž dochází k vytváření kouře (dýmu). Nedochází však k žádnému hoření a do těla se tak nedostávají škodlivé látky jako při kouření běžných cigaret (zejména dehet).


Do těla se tak vstřebává nikotin z patrony (kapsle). Pomocí tohoto způsobu lze tedy postupně omezovat kouření a nakonec s ním úplně přestat.

 

Co je to elektronická cigareta

Typická elektronická cigareta je baterií napájený elektrický obvod umístěný do trubičky připomínající svým vzhledem cigaretu. Toto zařízení slouží k inhalaci dávek nikotinu neseného v mlze odpařeného propylenglykolu. Kromě nikotinu může propylenglykol sloužit ke transportu různých příchutí a vůní, kterými je zlepšována senzorická věrnost inhalátu, aby co nejvíce připomínal tabákový kouř.

Pokud začne uživatel vdechovat vzduch procházející zařízením, je senzorem aktivováno topné tělísko (atomizér). To vyvolá odpaření dávky ze zásobníku umístěného v oblasti „filtru“. Na druhém konci trubičky je LED dioda, která je průchodem vzduchu rovněž aktivována. Slouží jako indikátor funkce a současně simuluje oharek vznikající při skutečném hoření tabáku.

 

Zajímavosti

Výrobci elektronické cigarety v Číně si dali poměrně velkou práci, aby byla EC co možná nejvíce podobná klasické cigaretě. Všimněte si, že má stejný tvar, vytváří dým a také svítí jako klasická cigareta. Je to tedy do jisté míry i trošku hračka a jistě utužuje psychosociální vazby s ostatními kuřáky.

 

Co obsahuje elektronická cigareta za látky

Zajímavostí je, že výrobci nejsou moc ochotní zveřejňovat co obsahuje EC. Někteří výrobci zveřejnili 10 látek, jiní 20. Důvodem je zřejmě výrobní tajemství. Odhaduje se, že skutečný počet látek v EC je asi 22. Záleží na výrobci a typu kapsle.

 

Obsah nikotinu v patroně, kapsli

Množství nikotinu v kapsli (patroně) je různé. Je možné koupit několik sil (4), od nejsilnější po nejslabší. Nejsilnější patrona má obsah nikotinu jako 11 cigaret. 15 vdechů způsobí v krvi koncentraci jako byste vykouřili 1 klasickou cigaretu.

Patrony, kapsle a množství nikotinu:

  • NO - žádný
  • LOW - nízký obsah nikotinu
  • MEDIUM - střední obsah
  • HIGH - vysoký obsah nikotinu

 

Elektronická cigareta a odvykání kouření

EC pomáhá v odvykání kouření. S EC máte mnohem vyšší šanci, že přestanete kouřit. Důvodem je mj. i to, že si můžete regulovat množství nikotinu tím, že budete kupovat slabější a slabější kapsle (s nižší obsahem nikotinu). Statisticky pomáhá EC přestat kouřit asi 4-5 lidem z 10.

 

 

Česká legislativa považuje EC jako tabákový výrobek

Česká republika je naprostý unikát v tom, že považuje dle zákona č. 379 elektronickou ecigaretu jako tabákový výrobek (což je nesmysl). Žádná jiná země takto EC nezařazuje.

 

Eletronická cigareta se řadí do – electronic nicotine delivery systems ENDS.

 


Kde mohu zakoupit elektronickou cigaretu, dýmku, doutník nebo cigarillo?

 

elektronicka-cigareta-zdravi

 

 

elektronicka-cigareta-se-muze-pouzivat-kdekoliv