koureni_u_muzu_2Mužský organismus a ženský se od sebe liší nejen anatomicky, ale jsou i určitá specifika, která způsobují v některých věcech odlišné poškozování těla při dlouhodobém kouření cigaret. Stránka se zaměřuje na specifika mužského kouření cigaret a jeho působení na tělo a orgány.

 

 


koureni_muzu_zdravi

 

Vypadávání vlasů, kožní a epitelové změny:

Kouření narušuje imunitní systém, následkem čehož budete vystaveni celé řadě problémů, které mohou mj. způsobovat vypadávání vlasů, vřídky v ústech nebo vyrážky.

Šedý zákal:

Pokud kouříte více než 20 cigaret denně, hrozí vám dvojnásobné riziko onemocnění šedým zákalem. Kouř dráždí oči a chemické látky, které se dostávají do plic, vstupují do krevního řečiště a poté ovlivňují oči.

Vrásky:

Díky kouření sice vypadáte starší, ale poněkud jinak, než jste původně zamýšleli. Kouření totiž dehydruje a zdrsňuje pokožku a vrásky se na ní tvoří rychleji než u nekuřáků. Typické jsou paprsčité vrásky kolem úst - viz zde.

Zhoršení sluchu:

U kuřáků může docházet ke ztrátě sluchu dříve než u nekuřáků; mají také vyšší riziko ztráty sluchu v důsledku hlasitého hluku nebo infekcí.

Rakovina kůže:

Rakovinou kůže sice neonemocníte přímo v důsledku kouření, ovšem protože máte oslabený imunitní systém, můžete jí snadněji podlehnout.

Zubní kaz:

 

Kouření mění (narušuje) chemickou rovnováhu v ústech (pH, množství běžných a patogenních bakterií v dučině ústní), čímž usnadňuje tvorbu zubního povlaku a žloutnutí zubů, následně též zubního kazu.

Plicní potíže:

Může se u vás objevit chronická bronchitida (nahromadění hnisu a hlenu, které vyvolává častý kašel), emfyzém (způsobuje nafouknutí a prasknutí plicních sklípků) a v neposlední řadě rakovina plic.

Onemocnění srdce, cévní mozková příhoda:

Kouření zrychluje srdeční frekvenci a zvyšuje krevní tlak. Rovněž vás vystavuje zvýšenému riziku ucpání tepen (a tím zvyšuje pravděpodobnost vzniku infarktu srdečního svalu nebo cévní mozkové příhoy).

Rakovina plic, jazyka, dutiny ústní, slinných žláz, hltanu, močového měchýře:

plic (muži, kteří kouří, mají 22krát vyšší riziko vzniku rakoviny plic než nekuřáci), jazyka; ústní dutiny, slinných žláz, hltanu, močového měchýře ad..