klady_koureniNevýhody a zápory kouření výrazně převyšují klady kuřáctví. Nicméně je nutno přiznat, že i kouření cigaret má několik pozitivních stránek. Týkají se jak psychiky, tak i somatiky jednotlivce. Kuřák by se ale měl vždy snažit hledat jinou cestu, jak pozitivního efektu kouření docílit.

Klady kuřáctví, pozitiva kouření cigaret

  • sociální soudržnost, zařazení do společnosti ostatních lidí (lidé, kteří si spolu zakouří dělají stejnou věc a cítí se tak být ve skupině, nejsou opomíjeni, zapadají do skupiny, u mladých lidí jde manipulativní efekt kouření, který je nutí kouřit, aby nevypadli a byli "in")
  • lepší zvládání a zvládnutí stresu (cigareta slouží jako berlička, když mám starost, zakouřím si, minimálně mi to pomůže se soustředit na roblém a jeho řešení a cítit se alespoň trošku lépe, také se při kouření vylučují v mozku endorfiny - cítím se tak být spokojený)
  • nepřibírání na váze (nikotin zpomaluje vypouštění tráveniny do střeva, naopak průchod tráveniny střevem urychluje a konečně nikotin zvyšuje bazální metabolismus, tedy jakousi celkovou základní energetickou potřebu těla o 10% - tj. cca. 800 kJ)
  • kuřáci mají po dobu účinku nikotinu lepší soustředění - je to díky aktivaci acetylcholinové kaskády, dochází také k efektu zlepšení paměti (paradoxně je to ale dvojsečná zbraň - kouření zhoršuje z dlouhodobého hlediska aterosklerózu "ucpávání cév" a tím vede k dřívější demenci - efekt je to tedy jen dočasný)
  • dokáže zlepšit aktuální dekompenzovaný (zhoršený) stav schizofrenie a schizofrenické nálady, upravuje nerovnováhu serotoninu a dopaminu v mozku (proto velmi mnoho psychiatrických pacientů kouří)
  • u žen kuřaček je menší výskyt rakoviny děložní výstelky (endometria) po 60. roku věku - důvodem jsou hormonální vlivy
  • kouření zpožďuje (nebo uměle vylučuje) nástup Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy nemoci - jednak je to tím, že se pacient věku, ve kterém tyto nemoci nastupují nedožije, ale druhak bylo studiemi dokázáno, že díky excitačnímu působení nikotinu a ovlivněním acetylcholinové kaskády, dochází ke snížení demonstrace příznaků těchto dvou nemocí
  • kouření snižuje frekvenci výskytu nebo průběh ulcerozní kolitidy (zánětlivého onemocnění střev vedoucího ke vzniku vředů), u Crohnovy choroby (regionálního zánětlivého onemocnění střev)  je tomu ale naopak