Kouření na balkoně - kdy je a kdy není povolené?Doma na zahradě zpravidla můžete kouřit podle libosti. Na balkonech, terasách a předzahrádkách bytových domů to ale není tak jednoznačné. Nejedná se o veřejný prostor, ve kterém je kouření regulováno zákonem. Záleží tedy na tom, zda balkon patří vám nebo je součástí společných prostor.

Komu prostor patří?

Spoustu kuřáků ani nenapadne, že jim kouření z pohodlí jejich vlastní zahradní lavičky může někdo zakázat. A pokud mají dobré vztahy se sousedy, nemusí to vůbec řešit. Stát se ale může cokoliv, proto je lepší si ověřit, jak to s vaším balkonem či lodžií vlastně je. 

I když patří k vašemu bytu a chodíte na ně pouze vy, mohou být ve stanovech společenství vlastníků označené jako společné prostory. V těch předseda SVJ snadno omezí nejen kouření, ale i pití alkoholu, grilování a další aktivity, které způsobují nepříjemné pachy, hluk apod. 

Pokud ale opravdu jde o váš majetek, můžete si na balkoně dělat, co chcete. Jen samozřejmě nesmíte obtěžovat ostatní obyvatele domu, čemuž se ale při kouření tabákových výrobků často nevyhnete. 

 

Obtěžuje vás kouř ze sousedního balkonu?

Nastat může i opačný případ, kdy vám vadí kouř od sousedů. I tentokrát se s nimi zkuste domluvit po dobrém a potom se případně obraťte na předsedu SVJ, který může zákaz nechat do stanov zavést. Pokuty ale může po vašich sousedech vymáhat pouze soud, Přesto doporučujeme brát soudní řešení sporu raději jako krajní možnost. Pojí se totiž s několika riziky. 

Sami budete muset měřením dokázat, že je kouření neúnosné, a soud to následně prověří. Celý proces ale bude trvat minimálně několik měsíců, a pokud se vina vašich sousedů neprokáže, soudní výlohy vám nikdo nezaplatí.

 

Když si nezakouříte ani na vlastní zahradě

Stejně jako balkony a lodžie v panelácích se posuzují i předzahrádky u bytových domů. Jestliže na nich stanovy kouření nepovolí, budete se bránit jen těžko. A pak existuje ještě jedna výjimka – v dobách extrémního sucha mohou obce vyhlásit zákaz kouření nejen ve veřejných parcích, ale také v zahradách u domů. 

Dříve se jednalo o výjimečné případy. V souvislosti se změnami klimatu k tomu ale nejspíš bude docházet stále častěji. Jakmile totiž několik týdnů neprší a teploty přesahují 30°C, stačí málo a chytne vám od nedopalku dřevěný zahradní stolek nebo lavičky a požár se může rychle rozšířit dál.