vydaje_za_koureni_v_caseNa této stránce je malá kalkulace toho, "kolik to kouření vlastně stojí peněz." Hodně lidí si neuvědomí, že pokud dá za krabičku cigaret několik desítek korun, za týden, měsíc či dokonce rok může jít o částku v řádu desítek tisíc korun. Rozumný člověk, který jen trošku přemýšlí najde neekonomičnost nejen v tom, kolik zaplatí, ale i v tom, že ztratí průměrně 10 let věku (kuřák, který kouří krabičku cigaret si zkracuje život o 10-14 let). Přitom může těchto 10 let prožít s rodinou a žít docela pohodový život s menším množstvím nemocí, než když kouří.

Cigarety - ceny a úspora při nekouření

Přímá úspora

Řekněme, že nyní kouříte cigarety Camel. Denně vydáte za 20 ks cigaret částku kolem 64 Kč. Budeme vycházet z této hodnoty.


Kolik korun člověk zaplatí za cigarety za týden, měsíc, rok a deset let:

  • 1 týden = 7 x 64 Kč = 447 Kč
  • 1 měsíc = 30 x 64 Kč = 1.920 Kč
  • 1 rok = 365 x 64 Kč = 23.360 Kč
  • 10 let  = 3650 x 64  = 233.600 Kč!

 

K tomu ale musíte připočítat další náklady. Patří mezi ně zápalky, zapalovače, ...
K tomu můžeme přemýšlet nad mnoha dalšími náklady, které mě jako kuřákovi jsou skryty. (vizte níže).
Takže se dostáváme někde ke 24.000 Kč za rok! A to jsou už slušné peníze, za které si můžete pořídit mnoho zajímavých věcí nebo s těmi penězi udělat radost někomu jinému.

Takže si představte: zaplatíte čtvrt milionu za 10 let a kromě zbytečně vyhozených peněz, zničeného zdraví a kouřem poškozených zdí a věcí kolem sebe nemáte nic. Opravdu se to vyplatí???

Nepřímá úspora

Nepřímé výdaje jsou poměrně hodně individuální. Někdo kupuje žvýkačky, aby mu nesmrdělo z úst, jiný se voní parfémy, další kouří doma, kde musí častěji malovat místnosti (zdi jsou zažloutlé) a častěji prát záclony (nebo koupit rovnou nové) a čistit věci, které jsou od kouření (dehtu) žluté (plasty ale umýt často nejdou a věc se musí zcela vyměnit). Jde o náklady min. kolem 1000 Kč a více ročně.