Politici zdůrazňují zisky z daní, ale zdraví občanů je nezajímá

senator-kubera-ministr-financi-kalousek-koureni-ekonomika-daneNěkteré věci jsou skutečně možné jen u nás. V civilizovaných zemích politici nezpochybňují vědecké informace a už vůbec nehájí ekonomickou výhodnost škodlivých věcí.  Prostě to patří k politické kultuře. V Česku je tomu zcela naopak.

Část reportáže České televize:

Redaktor: Jsou pro společnost kuřáci zátěží, nebo požehnáním? Ministr zdravotnictví tvrdí, že bez kuřáků by veřejné finance přišly nejmíň o 50 miliard. Prospěšnost kouření pro stát Heger dokládá novou analýzou, kterou vypracovalijeho úředníci.
LeošHeger (TOP 09), ministr zdravotnictví: Za léčení nemocí kuřáků se ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění asi šest miliard, přínos do státního rozpočtu z té daně za kuřívo je asi 60 miliard.
Redaktor: Analýza vychází z toho, že na spotřebních daních za tabák vybere stát 44 miliard, dalších zhruba 16miliard zaplatí kuřáci na DPH. Na léčení rakoviny, infarktu a dalších nemocí přitom pojišťovny podle Hegera utratí jen desetinu sumy vybrané státem. Jenže lékaři a další odborníci na kouření tvrdí, že toje úplný nesmysl.


Je docent Heger ministrem zdravotnictví, nebo ministrem tabákového průmyslu? V normálních zemích by se přece ministr zdravotnictví okamžitě ohradil a jasně formuloval, že kouření je nebezpečné a cena lidského života a zdraví má vyšší hodnotu, než by obhajoval jakousi pofiderní analýzu.
Mimochodem zmíněnou analýzu nepřipravili úředníci ministerstva zdravotnictví, kteří mají drogovou problematiku a kouření na starosti (odbory v gesci náměstka Vavrouška), dokonce o ní ani nevěděli. Prý ji vyhotovil jakýsi mladý poradce Bc. Jan Kvaček z Oddělení analytického a poradců v kabinetu ministra.
Nevím, jaká je jeho kvalifikace k takové analýze. Možná návštěvy na zasedání NERVU, kde asi pochytil nemoc některých ekonomů mít patent a PIN vyjadřovat se kevšem oblastem lidského života. Mimochodem argumentaci, která je v analýze použita, že kouření je ekonomicky výhodné pro stát, opustily na začátku tohoto desetiletí i tabákové koncerny!

Asi už nepobaví vyjádření ministra financí Kalouska ze stejné reportáže:
Analýza potvrzuje to, cojsem si upřímně řečeno myslel vždycky - že pro veřejné rozpočty jsou přínosné, nikoli ztrátové. To vůbec neznamená, že bych propagoval kouření.

A už vůbec nepřekvapí arogance všeznalého kuřáka senátora Kubery, který v rozhlase na argumentaci MUDr. Králíkové o ekonomické nevýhodnosti kouření, kdy odkazovala na názory ekonomů, odpověděl:
"Nepochybně, paní doktorka Králíková kdyby měla jmenovat ty ekonomy, tak by žádné nevyjmenovala. Já bych jich vyjmenoval několik. A mám tady několik jejich rozborů. Některé jsou sice z roku 2007, takže ta celková čísla jsou tam menší, ale v principu platí to, že zhrubaje to desetkrát. Tam jsou ta čísla pana doktora Hegera naprosto správná. Paní doktorka Králíková to dělá opakovaně. A na to, že je lékařka a účelově lže, protože chce podpořit to, čím se živí. Já se divím, že ona nebojuje za úplný zákaz výroby cigaret a distribuce, protože čím by se potom, samozřejmě, živila. Ale není úplně fér; když ona nikdy žádné relevantní údaje nedá a jenom pořád jaksi opakuje demagogicky tu svoji větu, jak kuřáci nás vlastně stojí víc, že by měli platit vyšší zdravotní pojištění. Já si myslím, že bychom měli zavést daň z hlouposti. A ta by Kalouskovi opravdu přinesla velké peníze."

Přepadá mě stále hlubší deprese z toho, co se děje kolem a kam až tahle doba vymknutá z rozumu může dojít. Nechci se dožít chvíle, kdy nejlepší (nejlevnější) léčbou bude eutanazie, nejlepší (nejlevnější) nemocniční postelí rakev a nejlepší (nejlevnější) nemocnicí koncentrační tábor ...


Michal Sojka, časopis Tempus medicorum

Pozn.: název této internetové stránky není v textu Michala Sojky

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen