Jaké jsou náklady na léčbu nemocí z cigaret, vydělá stát na daních?

ekonomika-cr-koureni-cigaret-dane-zisky-z-cigaretVydělávat na kouření? To by byla Česká republika jedinou zemí na světě! Otázkou je, proč se tolik lidí mylně domnívá, že stát na daních vydělá a je v plusu. Není tomu tak. Američtí ekonomové spočítali, že náklady na zdravotní péči v důsledku prodané krabičky cigaret jsou kolem 35 dolarů. Výsledky renomovaných ekonomů se shodují.

Vydělají opravdu daně z cigaret, aby pokryly náklady na léčbu nemocí z kouření?

Kouření je u nás příčinou šestiny či necelé pětiny všech úmrtí, tedy bude to asi také šestina či možná pětina nákladů na zdravotnictví, to je 40-50 mld./rok. Náklady na zdravotní péči ovšem tvoří jen část nákladů na kouření - musíme přidat sociální oblast, kolem 12% požárů a podobně - metodiky jsou různé.

Navíc ekonomové nepovažují daně za prodej tabáku za přínos pro ekonomiku státu, protože ti, kteří přestanou kouřit, peníze ušetřené na cigaretách utratí jinde (většinou v sektoru služeb) a tím oživí ekonomiku a stát vybere daně za jiné zboží a služby. Kouření stálo ČR v roce 1999 minimálně 23 miliard Kč čili 1,2% hrubého domácího produktu (odhad nákladů na zdravotní péči poskytnutou v lůžkových zařízeních; odhad je bez nákladů na ambulantní péči, bez ztráty produktivity vinou předčasné úmrtnosti a vyšší nemocnosti).

Jestliže náklady na ambulantní péči dosahují 35-50 % celkových nákladů na zvýšenou zdravotní péči v důsledku kouření, jen zdravotní náklady by v roce 1999 činily alespoň 35,4 miliardy Kč (48,2 miliardy v roce 2011, když se započítá inflace). Když přidáme náklady vinou předčasných úmrtí (30% celkových nákladů způsobených kouřením) a náklady spojené s vlivem cigaretového kouře na nekuřáky (23 % celkových nákladů způsobených kouřením), dostaneme odhad 75,3 miliardy Kč, což odpovídá 3,9% hrubého domácího produktu (HDP).

Ve stejném roce vybrala ČR za daně z tabákových výrobků 20,2 mld. Kč. Částka 75,3 miliardy v roce 1999 tvoří 102,5 miliardy v roce 2011, když se započítá inflace. Tento hrubý odhad se shoduje s výsledkem Evropské studie z roku 2000, která odhaduje, že kouření stálo ČR asi 77-103 miliard Kč za rok, což v roce 2000 znamenalo asi 3,6-4,8 % HDP.

Nekuřáci na kuřáky doplácí

Studie z jiných zemí (např. , Dánsko, Švédsko) dokázaly, že kuřák stojí společnost více než nekuřák, i když se vezme v úvahu jeho předčasná smrt. Kdyby kuřáci přestali kupovat cigarety, zvýšila by se u nás nejen produktivita práce, ale peníze nyní vydávané za cigarety by byly použity k nákupu jiných výrobků či služeb, které jsou zdaněny DPH. Daně z cigaret vybrané státem představují jen přerozdělení již vytvořené hodnoty, tedy se nedají počítat jako přínos pro společnost. Přínosem pro společnost by byl vyšší růst HDP, kterého by se dosáhlo eliminací kouření.

Zvýšené náklady spojené s kouřením nesou spotřebitelé, stát a soukromé firmy, tudíž dotují tabákový průmysl. Bez těchto dotací by kouřilo jen zanedbatelné procento populace a investice do tabákového průmyslu by měla návratnost srovnatelnou s ostatními odvětvími.

Zdroj: Hana Rossová, strategická ředitelka programu zaměřeného
na kontrolu tabáku, American Cancer Society,
MUDr. Eva Králíková, CSc. - 1.LF UK a VFN
Časopis Tempus medicorum 09/2011

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen