Vodní dýmka - popis, návod, obrázek, škodlivost, informace

vodni_dymka_skodlivost_zdraviVodní dýmka je nyní velmi oblíbená, zejména mezi mladými lidmi. Část z nich bývají nekuřáci, kteří by si cigaretu z přesvědčení nezapálili. Přitom podle nejnovějších studií jedno vykouření vodní dýmky (cca 45 minut) odpovídá vykouření několika desítek cigaret. Bylo prokázáno, že škodlivost vodní dýmky je výrazně větší než u klasických cigaret s filtrem.

Jak vypadá vodní dýmka

Základní části vodní dýmky jsou: váza, tělo, korunka a hadice. Nejvrchnější část je tvořena korunkou a překryvá se alobalem, pod kterým je umístěna tabáková směs. Na alobal se uloží uhlík a zapálí se. Kouř se nasává skrze hadici, což vyvolá v dýmce podtlak, který přivádí do dýmky vzduch. Vzniklý tabákový kouř proudí do vázy, zde probublává skrze vodu, ochlazuje se a poté proudí do hadice odkud jej kuřák vdechuje.

Slangově se vodní dýmka označuje zejména jako šíša nebo vodnice.

Škodlivost vodní dýmky

Příchutě vodních dýmek

Dnes je možné zakoupit tabákové směsi nejrůznějších příchutí (jablko, meloun, citrusy,kola, karamel...), což dělá vodní dýmku u mladých lidí ještě atraktivnější. Je však třeba vzít v úvahu, že pro dosažení dané příchutě jsou do směsi přidány další chemické látky, které k nezávadnosti kouře rozhodně nepřispějí.


Závislost

Mezi uživateli vodních dýmek panuje přesvědčení, že z ní nemůže vzniknout závislost. Pokud kouř v dýmce pochází z tabákové směsi, tak je v tomto kouři vždy obsažen nikotin (a to je vysoce návyková látka). Množství nikotinu v kouři vodní dýmky může vyvovat závislost na tabáku.

Zvláště u mladistvých, kterým stačí pro vznik závislosti menší množství nikotinu, byl pozorován dřívější vznik této závislosti. V počátku závislosti nutí kuřáka vdechovat z dýmky více kouře, aby obdržel dostatečnou dávku nikotinu, takže vdechuje ještě více škodlivin. Zpravidla tato situace končí předchodem na kouření cigaret (důvod: vodní dýmka je poměrně složitým zdrojem nikotinu a nelze ji s sebou všude brát).

Fakta o vodní dýmce, statistiky

 • 87% mediků v Praze zkusilo VD
 • při kouření dochází k pyrolýze – nízká teplota, vysoce koncentrovaný kouř
 • jedna seance znamená asi 30-300 cig.!!! (díky tomu, že je kouř chladný, kuřák šlukuje už tak koncentrovaný kouř výrazně více, přijme tak mnohem více škodlivin!)
 • kouř obsahuje herbicidy, pesticidy, hnojiva s těžk. kovy olovo, kadmium, polonium-210
 • v minulosti docházelo k přenosu infekcí náustkem (prasečí chřipka ad.)
 • 1 seance 20% CO v krvi - přiotravení oxidem uhelnatým!

Zdroj informací: MUDr. Eva Králíková, MUDr. Alexandra Kmeťová

 

Beztabáková směs

Beztabákové směsi jsou většinou tvořeny ochucenou melasou. Narozdíl od tabákové směsi, u beztabákové výrobce nemusí uvádět přesné složení ani obsah vybraných škodlivin a není tedy snadné porovnat jejich škodlivost. Předpoklad odborníků je však takový, že obsah škodlivin u těchto směsí není nižší.

Návod, postup k přípravě vodní dýmky

Vodní dýmku lze kouřit ve společnosti (sdílet jednu VD) nebo samostatně, jedna seance trvá v průměru 50 minut. Příprava VD není složitá. Skleněná váza se zčásti naplní vodou, tělo se utěsní, do hlavy VD se dá tabáková směs, ta se může přikrýt hliníkovou fólií (alobalem) s otvory a na ni se dá uhlík, který se posléze zapálí. Hliníková fólie slouží k tomu, aby se uhlík nedostával do styku s tabákem a aby se zmenšilo množství uhlíkového popela ve vdechovaném kouři.
Kuřák po zapálení uhlíku šlukuje skrz hadici a náústek, ve skleněné váze tvoří podtlak, který se přenáší do hlavy VD a do vázy je natahován vzduch skrz uhlík a tabákovou směs. Kouř probublává vodou ve váze, ochlazuje se a poté je nasáván do náústku.
 • 87% mediků v Praze zkusilo vodní dýmku
 • při kouření dochází k pyrolýze – nízká teplota, vysoce koncentrovaný kouř
 • jedna seance znamená asi 30-300 cig.!!! (díky tomu, že je kouř chladný, kuřák šlukuje už tak koncentrovaný kouř výrazně více, přijme tak mnohem více škodlivin!)
 • kouř obsahuje herbicidy, pesticidy, hnojiva s těžk. kovy olovo, kadmium, polonium-210
 • v minulosti docházelo k přenosu infekcí náustkem (prasečí chřipka ad.)
 • 1 seance 20% CO v krvi - přiotravení oxidem uhelnatým!
 
Při tvorbě článků v části Vodní dýmka bylo využito
nebo byly převzaty texty z webu
bezcigaret.cz.
 • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen