Vodní dýmka a její škodlivost pro zdraví organismu

vodni_dymka_skodlivostV ČR se začínají rozmáhat seance s vodními dýmkami a to např. v čajovnách, na party nebo jen tak při posezení s přáteli. Často k nám do webu přichází otázka, zda vodní dýmka je nebo není zdravější. Panuje jakýsi názor, že voda kouř vyčistí. Ono to ale není tak vůbec není a vodní dýmka je paradoxně mnohem nebezpečnější než kouření cigarety s filtrem.
  • Jedna asi 50minutová seance vodní dýmky znamená dle okolností takovou dávku chemikálií jako několik desítek až stovek cigaret (30-300 ks).
  • Vdechuje se kouř ze spalovaného uhlíku navíc k tabákovému kouři, musí se pořádně tahat, aby tabák hořel. To znamená, že objem potažení je asi dvojnásobný v porovnání s cigaretou.
  • Spalování probíhá za nízké teploty (pyrolýza), a kouř je tedy hodně koncentrovaný.
  • Další iluze je, že se ve vodě kouř pročistí: nepročistí, jen ochladí. A chladný kouř vdechneme mnohem snáze a hlouběji než horký. To vede k hlubšímu vdechování kouře, proto při vykouření jedné vodní dýmky tak vdechne kuřák až 100x více kouře než při vykouření jedné cigarety!
  • Navíc se kolováním náustků šíří infekce, jako opary, mononukleóza, tuberkulóza, žloutenka nebo virové infekce - například v Anglii bylo několik ohnisek prasečí chřipky právě u kuřáků vodních dýmek.
  • Tabák do vodních dýmek bývá nekvalitní, dováží se z rozvojových zemí, může obsahovat ve vyšších koncentracích hnojiva, některé jinde zakázané pesticidy.
  • Oproti cigaretám je v kouři vodní dýmky více těžkých kovů, zejména arzenu, olova, chromu, niklu a kobaltu, některé z nich jsou prokazatelně karcinogenní.
  • Mnoho uživatelů vodních dýmek se domnívá, že kouř neobsahuje žádný dehet, protože není uvádět na obalu směsi. Je potřeba si uvědomit, že škodliviny vznikají během hoření směsi. Složení, které je uváděno na krabičce nebo obalu směsi  uvádí pouze povinné údaje. Je-li na obalu uvedeno 0% dehtu, znamená to pouze, že do směsi nebyl žádný cíleně přidán, při hoření směsi na uhlíku, ale dehet vzniká! Díky tomu při vykouření vodní dýmky kuřák vdechne až 100x více dehtu než při kouření cigaret. Při použití malého rychlozápalného uhlíku je u vodní dýmky evropský limit pro dehet v cigaretách překročen 32x a pro oxid uhelnatý 17x.
  • 1 seance až 20% CO (oxidu uhelnatého) v krvi - kuřák je přiotrávený oxidem uhelnatým

Zdroje: MUDr. Eva Králíková, CSc., přední odborník na kuřáckou problematiku v ČR; MUDr. Alexandra Kmeťová, www.bezcigaret.cz

 

Související odkaz:

Vodní dýmka - popis, návod, obrázek, informace

 
Při tvorbě článků v části Vodní dýmka bylo využito
nebo byly převzaty texty z webu
bezcigaret.cz.

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen