lecba-zavislosti-na-tabaku-doporuceni-zdravotni-sestraJste-li zdravotní sestra a máte zájem informovat pacienty o možnosti odvykání kouření (léčbě závislosti na tabáku, nikotinu) formou krátké intervence (hovoru s pacientem), na této stránce naleznete odkaz na soubor s doporučeními pro tuto intervenci vč. krátkého přehledu např. aktuálních léků, které může předepsat kterýkoliv lékař.

Číst dál:

kratka-intervence-lekare-koureni-cigaret-tabakuPro jasnou a srozumitelnou demonstraci pomoci kuřákům v ordinacích lékařů byla vytvořena krátká intervence 5 P (anglicky 5A). Má názorně umožnit v čase cca 3 – 5 minut každému i velmi přetíženému lékaři, aby se věnoval pacientovi kuřákovi a pomohl mu buď přestat kouřit, nebo alespoň posiloval přesvědčení o nutnosti kouřit přestat. Intervence 5P je velmi vhodná též pro zdravotní sestry (v praxi má ZS více času na pohovor s pacientem než lékař).

Číst dál:

lecba-zavislosti-na-tabaku-pro-prakticke-lekareNa internetu se mi podařilo najít velmi přehledný text určený pro praktické lékaře, který pojednává o intervenci a následné léčbě závislosti na tabáku, nikotinu. Stránka zmiňuje jak s pacientem hovořit o kouření, jak jej movitovat a obsáhleji se také věnuje aktuální farmakoterapii.

Číst dál:

tabak-snupaci-zvykaci-moist-snuff-tabakove-granulky-listyMezi bezdýmý tabák považujeme šňupací, žvýkací, moist snuff (kulička mezi tvář a dáseň) a tabákové granulky či listy. O každé z těchto bezdýmých forem velmi stručně pojednává následující stránka a nabízí princip užití.

Číst dál:

bezdymy-tabak-informaceTabák se buď spaluje (u nás především cigarety, doutníky, dýmky), nebo nezapaluje - jde o bezdýmý tabák. Označujeme tak jednak t. šňupací (do nosu), nebo tzv. orální (do úst). Ten může být klasický žvýkací nebo novější "moist snuff" (papírový pytlíček podobný čajovému, který se cucá). Moist snuff je v EU zakázán s výjimkou Švédska.

 

Číst dál:

ramcova-umluva-o-kontrole-tabaku-svetova-zdravotnicka-organizace-whoVe čtvrtek 10. května 2012 oznámilo ministerstvo zdravotnictví ČR, že prezident republiky Václav Klaus před více než týdnem, 2. května 2012, podepsal Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace (SZO). Tedy byla dokončena její ratifikace. Připomeňme, že jde o první právně závazný dokument v historii SZO a obsahuje základní body mezinárodní kontroly tabáku, jako ochranu před pasivním kouřením, informace o složení kouře, kontrolu pašování, daňovou politiku či dostupnou léčbu. Právě při projednávání této úmluvy se ukázala silná snaha tabákového průmyslu ji ovlivnit. Snad už všem došlo, že nechat se jím ovlivnit by bylo podobné, jako bavit se s výrobcem viru HIV o tom, za jakých podmínek, v jakém věku či kde smí infikovat lidi. To SZO (WHO) zohlednila při volbě tématu letošního Světového dne bez tabáku, kterým je STOP VLIVU TABÁKOVÉHO PRŮMYSLU.
Více zde.

Naplnění úmluvy bude ale znamenat proces, na jehož začátku se tedy konečně nacházíme – přiřadili jsme se po bok 173 zemí, respektive 174, když připočteme EU, které ji ratifikovaly.

Požadavky úmluvy v kostce:

 • Ochránit opatření veřejného zdraví od komerčních zájmů tabákového průmyslu.
 • Provést daňová opatření za účelem snížení poptávky po tabáku.
 • Ochránit lidi před vystavením tabákovému kouři.
 • Regulovat složení tabákových výrobků.
 • Usměrňovat balení a označení tabákových produktů.
 • Varovat lidi před nebezpečím tabáku.
 • Zakázat reklamu, propagaci a sponzorování tabáku.
 • Pomoci lidem ukončit závislost na tabáku.
 • Kontrolovat ilegální obchod s tabákovými výrobky.
 • Zakázat prodej tabákových výrobků nezletilým.
 • Podpořit ekonomicky schůdnou alternativu k pěstování tabáku.

 

SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE - SZO (WHO)

Rámcová úmluva o kontrole tabáku (Framework Convention on Tobacco Control, FCTC) - text ke stažení online